Od czasu, gdy homo sapiens zaczęli walczyć ze sobą o wszystko, od walki o ogień i pożywienie, poprzez przestrzeń życiową, pastwiska, ziemie uprawne, surowce, aż do wiedzy, idei, technologii i światopoglądów, minęło wiele tysiącleci, ale końca tych walk nie widać. Dzisiaj ludzkość, a przynajmniej ta jej część, która od zbieractwa i kamienia łupanego wyewoluowała do ery konsumpcjonizmu i nad obfitości dóbr, o które już nie musi toczyć krwawych bojów, toczy walkę o… pozbycie się nagromadzonych zasobów.

Bo, do czego innego, jeśli nie do wojny wszystkich ze wszystkimi można przyrównać dzisiejsze permanentne boje o przyciągnięcie uwagi potencjalnego konsumenta produktów i usług, a także wyznawcy idei, czy też ludzi pragnących posiąść wiedzę na dowolny temat?

Dzisiaj największym w historii obszarem działań wojennych jest internet. Generałami są informatycy i stratedzy marketingowi, a żołnierzami miliardy użytkowników informacji i treści zawartych w bezmiarze Sieci. Żołnierze – użytkownicy Internetu najczęściej nie do końca zdają sobie sprawę, że są na różne sposoby stymulowani i zachęcani, przez strategów marketingu internetowego do udziału w walce o sprzedaż takiego, a nie innego produktu, usługi  a czasem idei, czy światopoglądu. Zadaniem informatyków jest dostarczanie programów i narzędzi walki. Natomiast zadaniem strategów marketingowych jest wyznaczanie kierunków i sposobów walki o uwagę konsumentów.

Najważniejsze programy i narzędzia używane w Internecie przez strategów marketingowych w walce o uwagę konsumentów.

Marketing internetowy, ogólnie rzecz ujmując, służy do przekazywania informacji, których celem jest pozyskanie uwagi potencjalnych nabywców produktów, usług i promowanie określonych idei oraz wiedzy na pożądane tematy. Narzędziami strategów marketingowych są przede wszystkim różne formy reklamy, a wśród nich najważniejsze to: banery – mające formę krótkiej informacji o reklamowanym produkcie, pojawiającej się w niewielkim prostokącie na stronie internetowej; reklamy multimedialne; reklamy w mediach społecznościowych, w tym tzw. interstitial – inwazyjne narzędzie zajmujące znienacka całą przeglądaną stronę; e-mail marketing i nierozerwalnie z nim związany e-mail spam. Najważniejszymi narzędziami strategii marketingowych są jednak te, które zapewniają najlepsze pozycjonowanie informacji i treści w przeglądarkach internetowych.

Reklama internetowa stała się najważniejszą bronią w walce o pozyskanie uwagi potencjalnych nabywców produktów, usług i promowanych idei i treści. Wynika to przede wszystkim z tego, że daje ona nigdy przedtem niespotykane możliwości natychmiastowego dotarcia informacji od nadawcy do odbiorcy, niezależnie od miejsca i czasu. Taki stan rzeczy i związane z tym możliwości umieszczania reklam na właściwych dla przedmiotu reklamy stronach internetowych, zapewnia reklamodawcy skuteczność i efektywność inwestycji w reklamę, które są nadrzędnym celem walki o uwagę potencjalnych konsumentów reklamowanych produktów i treści.

Reklamodawcy mają możliwość stosowania mierników opłacalności swoich reklam, za pomocą, których dowiadują się, jakim zainteresowaniem potencjalnych nabywców cieszyła się reklama ich produktu, usługi lub promowanych treści. Podstawowymi miernikami, za pomocą, których dokonuje się rozliczeń między reklamodawcami, a strategami marketingowymi, są wskaźniki: CPM – pokazujący liczbę otwarć treści reklamowych w tysiącach;  CPC – pokazujący liczbę kliknięć w link, stronę, lub inną formę reklamy internetowej;  CPA – pokazujący skuteczność reklamy na stronie partnerskiej, przez liczbę odwiedzających nakłonionych do wykonania określonych czynności, na przykład wypełnienia ankiety, złożenia zamówienia lub innej formy okazania zainteresowania reklamowanym produktem.

Niewątpliwie jednym z ważniejszych narzędzi w walce o konsumenta są filmy reklamowe i kampanie promocyjne oferowane przez wyspecjalizowane zespoły strategów marketingowych, działających we współpracy z zespołami profesjonalnych twórców filmowych, w tym także z Refugium Films.