transmisje na zywo livestreaming

Nasz pierwszy livestreaming realizowaliśmy we wrześniu 2017 roku. Nie obyło się bez przeszkód, które udało się jednak pokonać. Wspólnymi siłami udało nam się dowieźć wydarzenie do szczęśliwego końca, a zdobyte wtedy doświadczenie procentuje do dziś. Chętnie się nim z Tobą podzielimy. Organizowanie livestreamingu, czy też po prostu prowadzenie relacji na żywo online z jakiegoś wydarzenia, to świetny sposób na zwiększenie swojej widowni. Dzięki dostępnej technologii Twój lokalny event natychmiast zyskuje zasięg globalny. Warto to jednak robić uważnie, a z całą pewnością warto unikać robienia rzeczy, które globalną promocję łatwo zamienią w globalną klapę. Budowana latami reputacja podczas źle przeprowadzonego livestreamingu może w sekundę upaść, dlatego warto skorzystać ze współpracy z takimi specjalistami, jak my. A przynajmniej skorzystać z naszych rad. Oto one.

Gdy prowadzisz transmisję z wydarzenia, NIGDY NIE…

  • …zapominaj sprawdzić szybkości internetowego łącza w miejscu organizacji wydarzenia;

Pytając o szybkość internetu osoby zarządzające m.in. infrastrukturą internetową w miejscu, w którym ma odbyć livestreamingowy event, upewnijcie się, że Wasz rozmówca rozumie, że pytacie o szybkość wysyłania (upload), a nie ściągania (download). Bez względu na odpowiedź, pamiętajcie, że podczas trwania eventu inne osoby będące na sali też mogą korzystać z internetu, co wpłynie na jego szybkość. Przed wejściem na żywo zróbcie “wizję lokalną”, odwiedźcie miejsce, w którym ma się odbyć impreza, zróbcie kilka testów. Bardzo ważne jest, aby przygotować sobie plan B na wypadek gdyby WiFi okazało się niestabilne. Ekipa zarządzająca tym miejscem może, a wręcz powinna umożliwić Wam połączenie za pośrednictwem kabla. 

  •  …zakładaj, że wszystko uda się bez żadnych testów;

Gdy robi się relację na żywo, trzeba wziąć pod uwagę kilka charakterystycznych dla tej sytuacji zmiennych. Zakładaj, że jeśli coś może pójść nie tak, to na pewno pójdzie. Jeśli wszystko przetestujesz, wszelkie możliwe przeciwności losu przemienią się w czynniki sprzyjające. Warto mieć przy sobie checklistę, by upewnić się, że o wszystkim pamiętamy. Skorzystaj z dostępnych na wielu platformach mediów społecznościowych opcji livestreamowania w trybie prywatnym i zrób parę testów łączenia na sucho. Możesz wejść na żywo, sprawdzić jakość połączenia, sprawdzić sprzęt, a potem obejrzeć retransmisję, by przeanalizować efekt.  

  • …zaniedbuj przygotowania sprzętu backupowego;

Kluczem do przeprowadzenia udanej transmisji na żywo z jakiegoś eventu jest bycie przygotowanym. Posiadanie właściwego sprzętu to połowa sukcesu, ale tylko połowa. Drugą połową powinno być zabezpieczenie zestawu zapasowego, który moglibyśmy wykorzystać, gdy ten pierwszy zawiedzie. Ten drugi też trzeba przetestować. W Refugium Films zawsze pracujemy na dwóch zestawach sprzętu, bo wiemy, że jeśli coś pokazywane jest na żywo, to po prostu nie można popełnić żadnego błedu. Takie węzłowe zabezpieczenia sprawdzają się także w odniesieniu do ludzi. Kontrahentom korzystającym z naszych usług zawsze doradzamy by mieli odwodzie zapasowego prelegenta, gdy z jakiegoś powodu ten główny się nie stawi (są różne sytuacje, wierzcie nam). My również staramy się zabezpieczyć obsługę sprzętu i relacji tak, by być przygotowanym na każdą ewentualność.

  • …zmarnuj okazji by odpowiednio wypromować i udostępnić swój event;

Jednym z głównych celów zorganizowania livestreamingu jest wypromowanie Twojego wydarzenia, zdobycie jak największej widowni. Z jakiegoś jednak powodu organizatorzy takich relacji zbyt często zapominają by w pełni tę okazję wykorzystać. Podejrzewamy, że jeśli ktoś decyduje się na zrobienie relacji na żywo bez odpowiedniego przygotowania, sytuacja przed i w momencie rozpoczęcia livestreamingu okazuje się dla nich tak stresująca, że poza upewnieniem się, że podstawy działają, nie mają już siły na robienie czegokolwiek innego. W ten sposób najlepsza okazja do promocji ucieka nam z rąk. Najlepiej na dwa tygodnie przed planowanym wydarzeniem stwórz zestaw grafik i plansz, które będą w atrakcyjny sposób o nim informowały (na zasadzie co, gdzie kiedy). Publikuj je na wszystkich wykorzystywanych przez siebie mediach społecznościowych. Możliwe jest wygenerowanie linku do kanału, na którym prowadzona będzie relacja na żywo. Dołącz go do oficjalnego newslettera, który wyślesz na swoją listę mailingową. Inaczej zmarnujesz czas i pieniądze. 

  • …zaniedbuj widzów online;

Przecież robisz ten livestreaming dla nich! Mają prawo widzieć i słyszeć wszystko co najmniej tak dobrze, jak publiczność zgromadzona na miejscu. Bardzo częstym błędem jest pokazywanie statyczną kamerą prelegenta, który w jakiś sposób wchodzi w interakcję ze zgromadzoną na miejscu widownią, ale ludzie znajdujący się przed swoimi komputerami nie mają pojęcia, o co w tym momencie chodzi. To tylko jeden przykład z brzegu. Warto mieć odpowiednią liczbę kamer na planie i umieć realizować nadawany z nich obraz. Oszczędzanie na jakości obrazu i dźwięku zawsze się zemści. Miej odpowiedni sprzęt i ludzi. Wynajmij profesjonalną ekipę, która zrobi to jak należy. Nasi fachowcy przeprowadzą Cię przez ten proces od A do Z. Oprócz posiadania najlepszego na rynku sprzętu, wiemy jak go użyć na planie, w którym miejscu rozstawić kamery i mikrofony, by zapewnić widzowi online wrażenia identyczne dotych lub lepsze, niż te, które zastałby na miejscu. 

Pamiętaj, że niemal każde relacjonowane na żywo wydarzenie ma swoje części i przerwy między nimi. W tym czasie publiczność zgromadzona na miejscu może posilić się przekąskami lub skorzystać z toalety, a co z naszą publicznością zgromadzoną przed ekranami? Im należy zapewnić jakąś formę rozrywki, ale i samemu na tym skorzystać. Przygotuj plansze lub filmy z informacją na swój temat lub na temat tego i kolejnych organizowanych przez Ciebie wydarzeń. Refugium Films oprócz zorganizowania profesjonalnej realizacji LIVE przygotuje dla Ciebie materiały video i grafiki, które będziesz mógł również ten sposób wykorzystać. Zamiast jałowych kilkunastu minut, to będzie świetnie wykorzystany czas!