Praktycznie każdy posiadacz telefonu komórkowego, a któż go dzisiaj nie ma, może sobie dowolnie robić live streaming, czyli relacjonować coś na żywo z dowolnego wydarzenia w dowolnym miejscu i czasie. Live stream stał się czynnością tak powszechną, że siłą rzeczy to angielskie określenie zostało zaadoptowane do języka polskiego, jako „strimowanie” i znaczy to, co znaczy, czyli transmitowanie, lub przekazywanie na żywo obrazu i dźwięku. Można, więc śmiało powiedzieć, że strimować każdy może, ale gwoli uczciwości warto natychmiast dodać: jedni lepiej, a inni gorzej.

Atrakcyjność live streaming – transmitowania na żywo, polega na tym, że odbiorca przekazu może mieć wrażenie osobistego uczestniczenia w relacjonowanym zdarzeniu, a to daje możliwość jego emocjonalnego zaangażowania, a zatem większego zainteresowania przedmiotem zdarzenia. Stąd tak wielkie zainteresowanie Live stream – strimowaniem na żywo ze strony nauczycieli i wykładowców, chcących skupić uwagę uczniów i słuchaczy na przekazywanych treściach, a także wszystkim, którzy chcą coś zareklamować – zainteresować szeroką publiczność swoim produktem, lub wizerunkiem. Jak ważny w codziennym życiu staje się live stream – przekaz na żywo, pokazuje czas panowania epidemii, kiedy bezpośrednie kontakty międzyludzkie stają się niemożliwe. Dzisiaj, live stream – przekaz na żywo, umożliwia rodzinom kontaktowanie się z sobą, gdy np. kwarantanna uniemożliwia normalne obcowanie. W podobny sposób live stream umożliwia wiernym uczestniczenie w praktykach religijnych

A jednak, mimo, że jak to się dzieje w dzisiejszych czasach szybkiej i powszechnie dostępnej informacji, strimują niemal wszyscy, wcale nie maleje, a wręcz przeciwnie – rośnie popyt na profesjonalny przekaz live stream. Bez wątpienia przekaz treści na żywo, w momencie dziania się czegoś, czym zainteresowani są odbiorcy, przebywający gdzieś indziej, ale zainteresowani tym wydarzeniem, podnosi atrakcyjność transmisji na żywo, czyli strimowania. Najlepiej potrafią to sobie wyobrazić kibice piłki nożnej, dla których oglądanie zarejestrowanego meczu, zwłaszcza wtedy, gdy wynik jest znany, pozbawia widowisko niezbędnych emocjii jest jak odgrzewane kotlety. Jednak, trzymając się tematyki piłkarskiej – czy każdy live stream z najatrakcyjniejszego nawet meczu, byłby w stanie zadowolić wszystkich zagorzałych kibiców? Odpowiedź jest oczywista: – zły, nieprofesjonalny przekaz potrafi zepsuć najbardziej emocjonujące wydarzenie i nie tylko wywołać frustrację oglądających, ale zmusić ich do wyłączenia odbiornika. 

Jeśli tak może się zachować widownia live stream, transmisji na żywo, tak atrakcyjnego wydarzenia, jakim jest prawie każdy mech piłkarski, to cóż dopiero może się dziać, gdy sposobem live stream przekazywany jest wykład, lekcja, czy pokaz reklamowy albo promocja wizerunku.

Na czym polega różnica między profesjonalnym live stream, a amatorskim przekazywaniem relacji na żywo?

To, co decyduje o utrzymaniu na dłużej uwagi odbiorców przekazu live stream, a co więcej – wywołaniu u nich emocji potrzebnej do zwiększenia zainteresowania przekazywanymi na żywo treściami, nazywa się profesjonalizmem. Różnice między profesjonalnym a amatorskim live sream, transmitowaniem wydarzeń na żywo, tkwią w wielu czynnikach od profesjonalnego sprzętu poczynając, poprzez umiejętne przekazywanie obrazu i dźwięku, na właściwie zaplanowanej i odpowiednio wyreżyserowanej i realizowanej transmisji kończąc.

Tylko profesjonalny live stream daje dodatkowe korzyści, jakie płyną z zarejestrowania strimowanego wydarzenia i rozpowszechniania w ten sposób wiedzy o odbytym evencie, wabinerze, prezentacji, czy wykładzie. Taki profesjonalny live stream jest w stanie zapewnić także pracownia filmowa RefugiumFilms.